Kraliyette FOTO skandal!

İngiltere’nin Veliaht Prensi William’ın eşi Prenses Kate (42) ocak ayında karnından bir ameliyat geçirdikten sonra ortada görünmedi. Kate’in ameliyattan sonra kayıplara karışması, kamuoyunun karşısına çıkmaması dedikoduları alevlendirdi. Prensesin kortizon nedeniyle yüzünün şiştiğine, hatta öldüğüne dair iddialar ortaya atıldı.

Dijital müdahale

Bunun üzerine çiftin yaşadığı Kensington Sarayı pazar günü bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta Kate, üç çocuğuyla birlikte mutlu ve çok sağlıklı görünüyordu.

Ancak bu fotoğrafı dünyaya dağıtan AP, AFP ve Getty Images gibi uluslararası ajanslar, aynı günün akşamı şoke eden bir açıklama yaptı. Ajanslar söz konusu fotoğrafı, dijital manipülasyona uğratıldığı (üstünde oynandığı) gerekçesiyle geri çektiklerini bildirdi. Kate’in yaka fermuarındaki hata, kızı Charlotte’un (8) saçı, eteği ve elindeki görsel bozukluklar, fotoğrafta dijital düzenleme yapıldığını ortaya çıkardı.

Kate özür diledi: Ben yaptım affedersiniz

Prenses Kate, ajansların fotoğrafını manipülasyon nedeniyle geri çekmesi üzerine X’te (Twitter) özür mesajı yayımladı. Kate mesajında şunları yazdı: “Birçok amatör fotoğrafçı gibi ben de ara sıra fotoğrafların üzerinde düzenleme denemeleri yapıyorum. Dün paylaştığımız aile fotoğrafının yol açtığı karışıklıktan dolayı özürlerimi iletmek istedim.” Ailenin daha önce yayınlanan yılbaşı fotoğrafında da dijital düzenleme nedeniyle çiftin küçük oğlunun tek parmağı yok olmuştu!

‘Düzenleme yapmışlar’

Uluslararası haber ajansları, düzenlenmiş görsel malzemeleri abonelerine servis etmedikleri için Prenses Kate’in fotoğrafını da geri çektiler. Ajanslar, abonelerine yaptıkları açıklamada “kaynağın görüntüyü değiştirdiğinin anlaşıldığını” bildirdiler. İngiliz kraliyet ailesinin açıklamalarını yayımladığı PA Media ise fotoğrafı çekmemekle birlikte saraydan acil açıklama istedi. Söz konusu fotoğrafı Prens William’ın çektiği öne sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x