‘Dokuzuncu gezegen’ seçime hazırlanıyor: 8 bin seçmen 9 aday var

VAN – Van’da, yaklaşık 8 bin seçmenin olduğu ‘dokuzuncu gezegen’ mahlaslı Bahçesaray ilçesinde 8 parti ve 1 bağımsız aday, 31 Mart’ta belediye başkanlığı için yarışacak. Bahçesaray’ın, yerel seçimlerde Van’da çekişmenin en fazla yaşanacağı ilçe olması bekleniyor. İlçede, son süreçte AK Parti’den kopuşlarla kadrosunu büyüten Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) dengeleri değiştireceği ve bu durumun DEM Parti’ye avantaj sağlayacağı öngörülüyor.

DEM Parti’nin Bahçesaray Belediye Eşbaşkan Adayı Ayvaz Hazır’la, ilçede değişmesi beklenen dengeleri ve seçim hazırlıklarını konuştuk.

DEM Parti Bahçesaray Belediye Eşbaşkan adayı Ayvaz Hazır

‘BELEDİYE YILLARCA BİR AİLE ŞİRKETİ OLARAK YÖNETİLDİ’

Bahçesaray, 1987 yılında ilk kez ilçe statüsü kazandığından itibaren 25 yıl boyunca aynı aile tarafından yönetildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Gülşen Orhan’ın babası olan Naci Orhan, üç dönem ANAP’tan, bir dönem ise AK Parti’den Bahçesaray Belediye Başkanı oldu. Orhan’ın ardından bu kez yeğeni Hayati Orhan, 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’nin adayı olarak seçimi kazandı.

Bölgede ‘beyler’ olarak bilinen Orhan Ailesi’nin uzun yıllar belediyeyi yönetmesini, DEM Parti Bahçesaray Belediye Eşbaşkan adayı Ayvaz Hazır şöyle yorumladı: “Belki de o dönemler için ‘Bahçesaray Belediyesi’ demek çok doğru tanım olmayacaktır. Çünkü bu kurum bir aile şirketi olarak işletildi ve belediyenin tüm imkanları bir ailenin çıkarları için kullanıldı. 2014 yılında ilçede ilk defa partimizin kazanmasıyla, gerçek anlamda bir belediyenin halk için ne ifade ettiği ortaya çıktı. Belediyecilik anlayışımızın halk tarafından benimsenmesi, kayyımların gelmesindeki en büyük etkendir.”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ve babası, eski Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan

‘BELKİ DE HAKİKATİ ANLATMA NOKTASINDA EKSİKLERİMİZ OLDU’

Bahçesaray’da, 2014 Yerel Seçimleri’nde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilk kez seçimi kazandı. Ancak, 2017 yılında Belediye Eşbaşkanı Mehmet Garip Aykut görevden alındı ve yerine kayyım atandı. 2019 yılında yapılan son yerel seçimde ise AK Parti, bu kez Arvasi Ailesi’nden Meki Arvas’la seçimi kazandı.

Ayvaz Hazır, partisinin ilçeyi son seçimde kaybetmesini bir başarısızlık olarak görmediğini belirterek şöyle konuştu: “Aslında partimizin halk nezdinde bir başarısızlığı olduğunu düşünmüyorum. Belki de halka hakikati, belediyeciliğin ne olduğunu anlatma noktasında eksikliklerimiz oldu. Bunun sebebinin, sistem partilerinin türlü entrikalarla halkı baskı altına alarak bizden uzak tutmaya çalışması olduğunu düşünüyorum.”

Yeniden aday gösterilmeyen mevcut başkan Meki Arvas, AK Parti’den istifa ederek YRP’ye katıldı.

ADAY GÖSTERİLMEYEN BAŞKAN YRP’YE GEÇTİ

AK Parti, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için mevcut başkan Meki Arvas’ı tekrar aday göstermedi. Bunun üzerine Arvas, YRP’ye geçiş yaparak başkan adayı oldu. AK Parti, tercihini yeniden Orhan Ailesi’nden yana kullanarak bu kez Remzi Orhan’ı aday gösterdi. 2017 yılında yerine kayyım atanan Mehmet Garip Aykut da DEM Parti tarafından aday gösterilmeyince seçime bağımsız katılma kararı aldı.

CHP de Orhan Ailesi’nden bir ismi aday göstermeyi tercih etti ve Gülten Orhan’ı Bahçesaray adayı olarak belirledi. DEVA Partisi İbrahim Tiryak’ı, İYİ Parti İlhami Burta’yı, HÜDAPAR İskender Botan’ı, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nin kurduğu şehir ittifakı ise Kayhan Kılıç’ı aday olarak belirledi.

Hazır’a halk ziyaretlerinde DEM Parti Van Milletvekili Mahmut Dindar da eşlik ediyor.

‘BİZ SEÇİMİ CİDDİ BİR FARKLA KAZANACAĞIZ’

Seçim öncesinde, Bahçesaray sokaklarında her adayın ismini duymak mümkün. Bu durum, ilçede seçimin çekişmeli geçeceğinin sinyalini veriyor. Oysa Hazır, tam tersini düşündüğünü belirterek, “Genel izlenim, seçimin çekişmeli geçeceği yönünde olsa da biz seçimi ciddi bir farkla kazanacağımızı öngörüyoruz. Partimizi her dönem tüm baskılara rağmen yalnız bırakmamış, her koşulda oy vermiş bilinçli ve değerli bir seçmen kitlemiz var. Bizi diğer partilerden ayıran ve şanslı kılan böyle konsolide olmuş seçmen yapımızdır. Seçmenlerimiz iradesini yeniden ortaya koyacaktır. Bahçesaray halkı eşit, demokratik bir yaşamı ve yönetim anlayışını, birlikte inşa etmemiz için DEM Parti’ye oy vermeli. Bizim yönetimimizde hizmetlerin ve projelerin kâğıt üzerinde kalmadığını, pratikte en iyi şekilde yapıldığını görmek için DEM Parti’ye oy vermeli”” şeklinde konuştu.

‘BELEDİYELERİMİZ BORÇ BATAĞINA SÜRÜKLENDİ’

Ayvaz Hazır, kayyım ve ardından gelen AK Parti yönetimine ilişkin de konuştu. İlçenin 8 yıl boyunca hizmetten yoksun bırakıldığını belirterek, “Kayyımı ve AKP’nin belediye başkanını birbirinden ayırt edemeyiz. İkisi de aynı zihniyetin temsilcilerdir. Bu zihniyetin yönetimde olduğu dönem içinde, halk ötekileştirme politikalarıyla birbirine düşman edildi. Belediyelerimiz borç batağına sürüklendi. Şu anda net olarak rakamı bilmiyoruz ama 3 milyon TL’nin üstüne borcu olduğu ve personel maaşlarını bile ödeyemeyecek duruma geldiği yönünde duyumlar alıyoruz” dedi.

‘SANDIKLARIMIZI VE İRADEMİZİ KORUYACAĞIZ’

Bahçesaray, Van’da her seçim sürecinde, sandık güvenliğinin tartışıldığı ilçelerin başında geliyor. İlçede seçim güvenliği konusunda endişelerin olduğunu belirten Hazır, “İktidar partisi yıllardır halkı baskı altına almaya çalışıyor. Seçimlerin kendi lehlerine sonuçlanabilmesi için devletin her türlü imkanını kullanıyor. Bu da güvenlik endişelerini beraberinde getiriyor. Ancak halkımız şundan emin olmalıdır ki, biz seçimde görev alacak sandık görevlisi ve bina sorumlusu arkadaşlarımızı en iyi şekilde hazırlıyoruz. Endişeye mahal vermeyecek şekilde, halkımızın iradesinin sandıktan güvenli bir biçimde çıkmasını sağlayacağız. Sandıklarımızı ve irademizi koruyacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x